Motto Firmy

Ponadczasowe zegarmistrzostwo.

O nas

Pomysł na reaktywację marki Błonie zrodził się z wielkiej pasji do zegarków, zamiłowania do polskich marek oraz chęci stworzenia własnego produktu.

Onas_1_rotor

Kiedy okazało się, że możemy wskrzesić tę legendę polskiego zegarmistrzostwa, nie zastanawialiśmy się i od razu zabraliśmy się do pracy. Z dumą prezentujemy efekty naszych starań.

Błonie to odświeżona marka, kultywowanie polskiej tradycji zegarmistrzowskiej i przywrócony do życia symbol narodowy. Za projekty wszystkich zegarków odpowiadają młodzi uzdolnieni polscy artyści. Logotyp marki został zrekonstruowany przez polskiego kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego. Chcemy, aby Błonie były nie tylko przywróconą do życia polską marką, ale przede wszystkim zawierały w sobie jak najwięcej polskiego ducha.

Wszystkie nasze zegarki przechodzą trzyetapową kontrolę. Dodatkowo są indywidualnie kontrolowane w Polsce. Każda sztuka jest dokładnie sprawdzana przez polskiego zegarmistrza, który reguluje precyzję chodu zegarków.

Nasza propozycja jest skierowana również do starszego pokolenia. Błonie stanowią idealny prezent dla ojców i dziadków mających w pamięci pierwsze modele kultowych zegarków.

HISTORIA

Pierwsza seria zegarków wyruszyła z błońskiej fabryki 24 października 1959 roku – tę datę wiele osób uważa za dzień narodzin zegarka Błonie. Choć historia marki sięga nieco wcześniej – do 1956 roku, kiedy to na szczeblu politycznym podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji zegarków naręcznych. Sprzedaż zegarków sygnowanych marką rozpoczęto podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1960 roku.

Biorąc pod uwagę ówczesną sytuację polityczną, nie dziwi postanowienie władz, że nasze zegarki powstaną na licencji radzieckiej. Jako miejsce produkcji wyznaczono dawną fabrykę zapałek w Błoniu, działającą wówczas w przemyśle zbrojeniowym.

Pierwsze zegarki montowano w całości z radzieckich części, m.in. mechanizmu 2409 wzorowanego na szwajcarskim AS 1430 ze słynnych zakładów Adolfa Schilda. Były to uproszczone, 15-kamieniowe wersje bez wstrząsoodpornego łożyskowania balansu. W planach było stopniowe wdrażanie własnej produkcji części – w pierwszej kolejności miały to być tarcze i koperty. Ze względu na położenie fabryki, działającej na terenach nie szczycących się tradycją w dziedzinie mechaniki precyzyjnej, największym problemem było na początku skompletowanie wykwalifikowanego zespołu. Fakt kłopotów kadrowych należy z pewnością łączyć też ze stopniem jakości pierwszych zegarków z Błonia, które – delikatnie mówiąc – nie były najlepsze. Warto jednocześnie podkreślić, że jakość produkcji bardzo szybko się poprawiła i marka Błonie zyskała wielu wielbicieli.

Do 1964 roku produkowano kilka nieznacznie różniących się od siebie modeli zegarków (np. wyglądem tarczy), o wdzięcznych, rodzimych nazwach: „Bałtyk”, „Błonie”, „Dukat”, „Lech”, „Wars”. Mechanizmy wciąż montowano z części dostarczanych z ZSRR, w większości wstrząsoodpornych, z włosem z materiału niemagnetycznego. Z czasem rozpoczęto produkcję płyt i mostków mechanizmów wspomnianego modelu 2409 – były one sygnowane własnym logo Błonia, czyli wycinkiem wieńca zębatego wpisanym w prostokątne pole o zaokrąglonych rogach. Nie ma zgodności co do liczby wyprodukowanych w ten sposób mechanizmów (mówi się o liczbie od kilku do 30 tysięcy egzemplarzy). Produkowano także wersje eksportowe zegarka Błonie, w tym słynny „Blonex” z 17-kamieniowym mechanizmem. W latach 1959-1969 wyprodukowano w Błoniu ok. 1,2 miliona zegarków. Ciekawostką jest, że błońska fabryka nie sprzedawała części zamiennych, wobec czego kilka pomniejszych fabryk uruchomiło produkcję zamienników tarcz – wyróżniały się wśród nich tzw. szarosrebrne tarcze warszawskie, wykonywane metodą fotochemiczną.

Blonie_format_branded_0005_tpzb-logo-homepgae kopia 5

Niejasna jest historia zakończenia produkcji zegarków z Błonia. W jakimś stopniu należy łączyć ją z wydarzeniami społeczno-politycznymi, które miały miejsce w kraju na początku lat 70. (krążą np. opowieści o radzieckich transportach wojskowych wywożących z Błonia fabryczne maszyny w grudniu 1970 roku), a zapewne w nieco większym stopniu z sytuacją gospodarczą (czyli kłopotami importowymi, wstrzymującymi proces produkcji).

Zegarki Błonie w datach:

 • 1953 – utworzenie Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu, rozpoczęcie działalności produkcyjnej (przemysł zbrojeniowy)
 • 1957 – 58 – produkcja m.in. anemometrów oraz szybkościomierzy motocyklowych i rowerowych
 • 1957 – zakup licencji na zegarek marki „Kirowskije” z moskiewskiej fabryki zegarków im. Kirowa
 • 1959 – pierwsza partia zegarków opuszcza fabrykę w Błoniu
 • 1960 – debiut marki Błonie podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich
 • 1961 – zegarki Błonie powstają z części pochodzących z własnej produkcji w tym samym roku w fabryce powstaje hala montażowa do składania zegarków
 • 1962 – na szczeblu rządowym zapada decyzja o zakończeniu produkcji zegarków z własnych części (montaż ma odbywać się na częściach importowanych z ZSRR, w ramach własnej produkcji powstają nadal m.in. koperty, tarcze zegarkowe i wskazówki)
 • 1964 – produkcja przystawki balansowej i mechanizmów manometrów
 • 1966 – 67 – zakończenie produkcji zegarka Błonie
 • 2003 – Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy ogłasza upadłość przedsiębiorstwa
 • 2014 – marka Błonie powraca na rynek w nowej odsłonie
 • 2015 – nowy model zegarka Błonie

Pierwsza edycja

 Pierwszy model reaktywowanej marki z lat 60-tych ubiegłego wieku. Zegarek wyprodukowany został w limitowanej serii 500 sztuk.

zegarek_pic_1

Zegarek nawiązuje do modelu Zodiak m.in. indeksami, liniami przecinającymi 40-milimetrową tarczę oraz jej kolorystyką. Pod przezroczystym deklem widać wahnik w identycznym odcieniu koloru czerwonego, jaki widnieje na fladze Polski.

Jako zegarek klasyczny, został stworzony z myślą o codziennym użytkowaniu. Jego zunifikowany wygląd sprawia, że pasuje zarówno do stroju formalnego, jak i stylu casual, nie tracąc przy tym klasy i elegancji.

Wyróżniki techniczne to:

Dane techniczne:
40-mm koperta ze stali szlachetnej 316L.
Japoński mechanizm (Citizen) Miyota 8215. Naciąg automatyczny.
Autorski wahnik w polskich barwach narodowych, dobrze widoczny przez szklany dekiel.
Szafirowe szkło.
Wodoszczelność do 5 atmosfer.
2 lata gwarancji.

Zegarek czeka na Ciebie w klasycznym drewnianym pudełku. Wraz z zegarkiem otrzymasz dwa paski, oba wykonane z prawdziwej skóry.

 

WX302

W rok 75. rocznicy Bitwy o Anglię zaprezentowaliśmy nasz drugi zegarek. Tym razem nie nawiązuje on jednak do żadnego z historycznych poprzedników z lat 60., ale jest hołdem dla polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię. Zegarek inspirowany jest historią Dywizjonu 302 – pierwszej polskiej jednostki myśliwskiej utworzonej w Wielkiej Brytanii w 1940 r. Zegarek wyprodukowany został w limitowanej serii 300 sztuk.

banner_strona_wx302_nolabel4

Postanowiliśmy upamiętnić historię tego właśnie dywizjonu, ponieważ był to pierwszy polski dywizjon lotniczy utworzony w Wielkiej Brytanii w 1940 r.

Inspiracje upamiętniające historią widoczne są już przy pierwszym rzucie oka na tarczę. Na wewnętrznym okręgu, który nawiązuje kształtem celownika samolotu widnieje symbol WX302 – oznaczenie kodowe polskiego Dywizjonu 302.

banner_strona_wxfront

Kolejnymi lotniczymi elementami zegarka są wskazówki z pomarańczowymi końcówkami, które mają kształt taki jak śmigła samolotu Spitfire.

Ciekawostką jest również umieszczenie w wewnętrznej stronie tarczy zegarka, na wysokości 50 i pół minuty, sylwetki samolotu. W ten sposób zaznaczyliśmy na zegarku ilość zestrzeleń dokonanych przez pilotów 302. 50 i pół to liczba jaką podaje lista Bajana, czyli oficjalna lista polskich pilotów II Wojny Światowej, oparta na zbiorze dokumentów sporządzonych przez komisję Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Owe „pół” to połowiczne zestrzelenie które wynika z tego, że gdy do samolotu wroga strzelało dwóch pilotów jednocześnie i nie było pewności, które trafienie doprowadziło do zestrzelenia, dzielono je pomiędzy dwóch strzelców.

Elementy historyczne widoczne są również na odwrocie zegarka. W tym przypadku jest nim wahnik w kształcie samolotu Spitfire, na którym latali piloci Dywizjonu 302.

banner_strona_wxback

Odwołanie pojawia się dodatkowo na koronce, gdzie wygrawerowany jest kształt kruka – symbol dywizjonu.

banner_strona_wxkoronka

Proces powstawania i projektowania zegarka konsultowany był m.in. z Robertem Gretzyngierem, współzałożycielem Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Dzięki temu nowy model legendarnej polskiej marki nie tylko wskazuje czas, ale też rzetelnie opowiada jeden z bohaterskich rozdziałów historii polskiego lotnictwa.

Zegarek dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: w stalowej kopercie i z jasną tarczą; w stalowej kopercie i z czarną tarczą; w czarnej kopercie (z powłoką PVD) i z czarną tarczą. Zegarek ukaże się w limitowanej serii 300 sztuk – po 100 sztuk każdej z wersji.

Zegarek „Błonie” to połączenie nowoczesnej technologii z klasycznym designem. Jego wyróżniki techniczne to:

Dane techniczne:
42-milimetrowa koperta ze stali szlachetnej 316L. .
Szwajcarski mechanizm automatyczny.
Autorski wahnik w kształcie samolotu Spitfire, dobrze widoczny przez szklany dekiel.
24 kamienie, częstotliwość 21 600 vph.
Szafirowe szkło.
Rezerwa chodu 36 godzin.
Wodoszczelność do 5 atmosfer.
2 lata gwarancji.

 

Zegarek „Błonie” czeka na Ciebie w klasycznym drewnianym pudełku. Wraz z zegarkiem otrzymasz dwa paski, oba wykonane z prawdziwej skóry.

 

Kup teraz