Produkcja tarcz porcelanowych

Produkcja porcelanowych tarcz to wielostopniowy, czasochłonny proces – połączenie wieloletniego artystycznego doświadczenia z dużą dozą cierpliwości. Powierzchnia porcelany musi być idealnie płaska i pozbawiona pęknięć.

Produkcja tarcz porcelanowych

Produkcja porcelanowych tarcz to wielostopniowy, czasochłonny proces – połączenie wieloletniego artystycznego doświadczenia z dużą dozą cierpliwości. Powierzchnia porcelany musi być idealnie płaska i pozbawiona pęknięć.

Produkcja tarcz porcelanowych

Opracowanie właściwej metody wytwarzania porcelany cienkiej jak opłatek wymagało przezwyciężenia szeregu technicznych wyzwań. Porcelanowe tarcze z pozoru wyglądają delikatnie, ale są dużo twardsze od zwykłej ceramiki dzięki zastosowaniu angielskiej porcelany z dodatkiem mączki kostnej – receptury wynalezionej już w XVIII wieku.

Nowa seria zegarków z tarczami porcelanowymi powstała we współpracy z projektantem/rzemieślnikiem Bartkiem Mejorem, absolwentem wydziału ceramiki i szkła londyńskiego Royal College of Art.

Zegarki błonie produkcja tarcz

Proces zaczyna się od odlania w specjalnej formie gipsowej cienkiej warstwy płynnej porcelany.

Kiedy materiał jest jeszcze miękki, ręcznie wycina się krążki o odpowiedniej średnicy.

Po wyschnięciu tarcze zostają utwardzone w piecu ceramicznym w temperaturze powyżej 1200 C. Pod wpływem tak wysokiej temperatury porcelana staje się bardzo biała i twarda.

Tarcze porcelanowe

Następnie tarcze są ręcznie malowane ceramicznym szkliwami z dodatkiem wyselekcjonowanych pigmentów mineralnych. W trakcie powtórnego wypału w piecu warstwa szkliwa stapia się z porcelaną. Szkliwo nabiera głębi i połysku, a zawarte w nim pigmenty nadają każdej tarczy niepowtarzalny wzór.

Po utwardzeniu szkliwa w tarczach wykonuje się wiertłem diamentowym otwór na wskazówkę.

Czym się różni tarcza emaliowana od porcelanowej

W ostatniej fazie procesu gotowe tarcze zeszliwowuje się ręcznie do grubości poniżej 1 milimetra i umieszcza na metalowych podkładach, które zostaną zamontowane w kopercie zegarka.

Podczas każdego ze stadiów procesu łatwo o błędy – porcelana to materiał kapryśny i znany z tego, że potrafi pękać i deformować się w wysokich temperaturach.

Proces produkcji Zegarki Błonie
Zegarki błonie produkcja

Czym się różni tarcza emaliowana od porcelanowej? Emaliowana tarcza to sproszkowane szkło naniesione na podkład z metalu (zazwyczaj miedzi) i stopione w temperaturze około 800 C. W wyniku wielokrotnego wypalania można uzyskać efekty głębi i barwy. W przypadku tarczy porcelanowej barwne pigmenty mineralne nanosi się na podkład z utwardzonej, białej porcelany i topi w temperaturze powyżej 1200 C. Szkliwa ceramiczne dają możliwość uzyskania szerokiej gamy kolorów i efektów.

Bartek Mejor jest absolwentem Royal College of Art w Londynie, studiował też projektowanie ceramiki w Bath Spa University. Współpracuje jako projektant z wiodącym producentem porcelany i kryształu, portugalską marką Vista Alegre; pracował też jako konsultant dla producentów takich jak Wedgwood i Royal Doulton. Nowe kolekcje Mejora są regularnie prezentowane na światowych targach (Ambiente, Maison&Objet, Equip’Hotel), a prace autorskie pokazywane były m.in w Muzeum Narodowym w Moskwie i wystawach w Londynie, Mediolanie i Hong Kongu. Prowadzi pracownię projektowania ceramiki na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Młody Projektant Roku 2015 w plebiscycie polskiej edycji Elle Decoration. Wyróżniony trzykrotnie nagrodą Must Have przyznawaną najlepiej zaprojektowanym polskim produktom.
Kup Zegarek Błonie Rzemieślnicze