Artezan
W trakcie dziesięciu lat funkcjonowania w błońskiej fabryce powstało wiele kultowych zegarków. Jednym z nich jest Zodiak, którego ponadczasowy minimalizm zainspirował nas do pracy nad jego współczesną wersją. Model Zodiak był pierwszym, który zdecydowaliśmy się wskrzesić po reaktywacji marki w 2014 r. W 2021 wracamy do tego kultowego modelu tym razem we współpracy z browarem Artezan.
Brak w magazynie
Nazwa towaru: Artezan
Cena detaliczna: 890,00 zł
Dane techniczne
42-milimetrowa koperta ze stali szlachetnej
Mechanizm kwarcowy Miyota 2036.
Żywotność baterii 3 lata.
Szkło mineralne podwójnie wypukłe.
Wodoszczelność do 3 atmosfer.
Podpis kontrolera technicznego:
Nazwa towaru: Artezan
Cena detaliczna: 890,00 zł
Informacje dodatkowe:
Seria limitowana wyprodukowana w liczbie 100 sztuk.
Pasek ze skóry cielęcej z funkcją szybkiej zmiany.
2 lata gwarancji.
Zapakowany w eleganckie skórzane pudełko.
Wysyłka do trzech dni roboczych.
Podpis kontrolera technicznego:
My się nigdy nie spóźniamy, bo zegarki dobre mamy
Błonie Artezan nawiązuje do oryginału kształtem koperty oraz wieńczącym ją wypukłym szkłem, które były charakterystycznymi cechami zegarków lat 60-tych. Zegarek powstał we współpracy z Browarem Artezan, którego siedziba mieści się w jednej z hal dawnych Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych MERA-BŁONIE, , gdzie w latach 1959-69 produkowane były zegarki Błonie.
Browar Artezan to pierwszy polski browar rzemieślniczy. Premierowe piwo powstało w 2012 roku w Natolinie. Własnoręcznie zbudowana przez właścicieli warzelnia powstała z przerobionych urządzeń i zbiorników przywiezionych z Niemiec.
W 2015 w związku z szybkim rozwojem i motywowany chęcią zwiększenia mocy produkcyjnych, browar został przeniesiony do Błonia, do jednej z hal dawnych Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych MERA-BŁONIE.
Inspiracją dla tarczy zegarka była seria „Kroniki Artezana” dla której to właśnie kolor turkusowy jest charakterystyczny. Dodatkowo tarczę zegarka zdobią indeksy, które swoim wzornictwem nawiązują do czterech najważniejszych składników sztuki piwowarskiej – wody, chmielu, drożdży i słodu.