Produkcja tarcz grawerowanych

Jednym z wariantów wykonania tarczy czasomierza jest jej grawerowanie, zwane też rytowaniem. Projekt przygotowywany jest na zamówienie i w ścisłym porozumieniu z klientem, z którym ustalane są nawet najdrobniejsze detale.

Tradycyjne grawerstwo ręczne polega na rytowaniu wklęsłym lub wypukłym, a do jego wykonania używa się rycli, dzięki którym powstaje dekoracyjny motyw, wzór, kompozycja oraz napis. Pozwalają one również na rzeźbienie powierzchni metalu techniką skrawania, do której stosuje się także dłuta, puncyny o różnych kształtach, pilniki, materiały ścierne i polerskie. Dobre rzemiosło w połączeniu ze sprawdzonymi metodami dają efekt w postaci tarcz, których wygląd za każdym razem jest inny.

Prace nad tarczą zaczynają się od przygotowania rysunku w skali 1:1 i oszlifowania krążka metalu. Następnie wzór przenoszony jest na powierzchnię z wykorzystaniem kalki, a przed przystąpieniem do rytowania materiał pokrywa się cienką warstwą bezbarwnego lakieru spirytusowego lub nitrocelulozowego, w celu zabezpieczenia rysunku. Reszta procesu to już ręczne grawerowanie, które w zależności od poziomu skomplikowania wzoru może zająć nawet miesiąc.