Zostaw swój adres e-mail i słuchaj aktualności o nas

PONADCZASOWE ZEGARMISTRZOSTWO
Checkout using your account
Checkout as a new customer
Stworzenie konta ma wiele korzyści:
Opracowanie właściwej metody wytwarzania porcelany cienkiej jak opłatek wymagało przezwyciężenia szeregu technicznych wyzwań. Porcelanowe tarcze z pozoru wyglądają delikatnie, ale są dużo twardsze od zwykłej ceramiki dzięki zastosowaniu angielskiej porcelany z dodatkiem mączki kostnej – receptury wynalezionej już w XVIII wieku.
Nowa seria zegarków z tarczami porcelanowymi powstała we współpracy z projektantem/rzemieślnikiem Bartkiem Mejorem, absolwentem wydziału ceramiki i szkła londyńskiego Royal College of Art.
Proces zaczyna się od odlania w specjalnej formie gipsowej cienkiej warstwy płynnej porcelany.
Kiedy materiał jest jeszcze miękki, ręcznie wycina się krążki o odpowiedniej średnicy.
Po wyschnięciu tarcze zostają utwardzone w piecu ceramicznym w temperaturze powyżej 1200 C. Pod wpływem tak wysokiej temperatury porcelana staje się bardzo biała i twarda.
Następnie tarcze są ręcznie malowane ceramicznym szkliwami z dodatkiem wyselekcjonowanych pigmentów mineralnych. W trakcie powtórnego wypału w piecu warstwa szkliwa stapia się z porcelaną. Szkliwo nabiera głębi i połysku, a zawarte w nim pigmenty nadają każdej tarczy niepowtarzalny wzór.
Po utwardzeniu szkliwa w tarczach wykonuje się wiertłem diamentowym otwór na wskazówkę.
W ostatniej fazie procesu gotowe tarcze zeszliwowuje się ręcznie do grubości poniżej 1 milimetra i umieszcza na metalowych podkładach, które zostaną zamontowane w kopercie zegarka.
Podczas każdego ze stadiów procesu łatwo o błędy – porcelana to materiał kapryśny i znany z tego, że potrafi pękać i deformować się w wysokich temperaturach.
Czym się różni tarcza emaliowana od porcelanowej? Emaliowana tarcza to sproszkowane szkło naniesione na podkład z metalu (zazwyczaj miedzi) i stopione w temperaturze około 800 C. W wyniku wielokrotnego wypalania można uzyskać efekty głębi i barwy. W przypadku tarczy porcelanowej barwne pigmenty mineralne nanosi się na podkład z utwardzonej, białej porcelany i topi w temperaturze powyżej 1200 C. Szkliwa ceramiczne dają możliwość uzyskania szerokiej gamy kolorów i efektów.
BARTEK MEJOR JEST ABSOLWENTEM ROYAL COLLEGE OF ART W LONDYNIE, STUDIOWAŁ TEŻ PROJEKTOWANIE CERAMIKI W BATH SPA UNIVERSITY. WSPÓŁPRACUJE JAKO PROJEKTANT Z WIODĄCYM PRODUCENTEM PORCELANY I KRYSZTAŁU, PORTUGALSKĄ MARKĄ VISTA ALEGRE; PRACOWAŁ TEŻ JAKO KONSULTANT DLA PRODUCENTÓW TAKICH JAK WEDGWOOD I ROYAL DOULTON. NOWE KOLEKCJE MEJORA SĄ REGULARNIE PREZENTOWANE NA ŚWIATOWYCH TARGACH (AMBIENTE, MAISON&OBJET, EQUIP’HOTEL), A PRACE AUTORSKIE POKAZYWANE BYŁY M.IN W MUZEUM NARODOWYM W MOSKWIE I WYSTAWACH W LONDYNIE, MEDIOLANIE I HONG KONGU. PROWADZI PRACOWNIĘ PROJEKTOWANIA CERAMIKI NA WYDZIALE WZORNICTWA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE. MŁODY PROJEKTANT ROKU 2015 W PLEBISCYCIE POLSKIEJ EDYCJI ELLE DECORATION. WYRÓŻNIONY TRZYKROTNIE NAGRODĄ MUST HAVE PRZYZNAWANĄ NAJLEPIEJ ZAPROJEKTOWANYM POLSKIM PRODUKTOM.